WYDARZENIA 2015

1. Trzeci Piknik na Welodromie – Sobota 13.06.2015, godz. 11-16

 

BIKE DAYS i BWA WROCŁAW (Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH) zapraszają na Trzeci Piknik na Welodromie.

85-letni (zachowany w świetnym stanie) Tor Kolarski im. Wernera Józefa Grundmanna na wrocławskim Poświętnem to obiekt wyjątkowy pod wieloma względami: trudny technicznie, betonowy, piekielnie szybki. Próżno szukać drugiej takiej pętli w Polsce, a nawet w Europie. Projekt toru powstał w legendarnej pracowni Clemensa Schürmanna. Przed wojną welodrom przy Żmigrodzkiej odwiedzały tłumy mieszkańców, by podziwiać zwinność Richarda Scheuermanna, zwanego Matadorem z Breslau. Dziś jest to miejsce zapomniane, które chcemy ożywić i przywrócić miastu. Dlatego robimy piknik i wyścigi.

Rok temu blisko pięćdziesięciu śmiałków podeszło do próby pobicia rekordu toru. Najbliżej byli przyjezdni, czas okrążenia: niespełna 14 s. Czy w tym roku uda się zejść niżej? Rekordowy czas pokonania pętli to 11 s. Jest więc co deptać.

Wrocławski tor ożywa dzięki pełnym trybunom, którego atmosfera rozkwita wprost proporcjonalnie do liczby gości. Z tego względu zapraszamy wszystkich, dużych i małych, na rodzinny piknik.

13 czerwca o godzinie 11.00 otwieramy Welodrom.

W programie:

• komentowane na żywo zawody kolarskie / info o zapisach poniżej/
• darmowa wypożyczalnia rowerów i kasków do jazdy na torze – każdy może spróbować
• wyścigi i gry dla dzieci
• pokazy sztuki rzemiosła rowerowego
• otwarte stanowisko rowerowej grafiki sitodrukowej
• napoje, przekąski, wata cukrowa
• wiele innych atrakcji

Goście: Sitodruk CRKDobre MoceCafe TargowaEroikaMOBI CAFÉ,Basztagofreak, RatRace i inni.

***

Zawody kolarskie

Formuła zawodów jest dwustopniowa. Pierwszy etap to jazda indywidualna na czas na dystansie 200m z lotnego startu. Każdy zawodnik jedzie trzy okrążenia, dwa rozgrzewkowe i trzecie z pomiarem. Jest to runda kwalifikacyjna do wyścigu właściwego, czyli 1000m na dochodzenie. Proporcje uczestnictwa i szczegóły podane zostaną w późniejszym terminie lub w dniu wyścigu. Równe szanse gwarantuje elektroniczny pomiar czasu (do tysięcznych sekundy!).

Do wyścigu na torze, z przyczyn technicznych, dopuszczone zostaną tylko rowery z ostrym kołem i torową kierownicą (baranek lub jakieś bycze – lemondka). Na torze obowiązuje jazda w kasku.
Zapisy na zawody na miejscu od godziny 11.00.

***
Piknik na welodromie organizowany jest przez BIKE DAYS Festiwal Filmów Rowerowych (12-13 czerwca, Kino Nowe Horyzonty) oraz BWA WROCŁAW (Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH)

www.bikedays.pl www.bwa.wroc.pl
plakat: Dominika Łabądź

 

2. Krótka Historia Kolarstwa i pokaz specjalny filmu inicjatywy Nowe Dynasy – Niedziela 14.06.15, godz. 15.30-17.30

Krótka historia kolarstwa – studium.

Bike Days Festiwal Filmów RowerowychSzosa i Mieszkanie Gepperta z przyjemnością zapraszają pasjonatów klasyki na panel dyskusyjny poświęcony historii kolarstwa torowego we Wrocławiu.

Rodzące się zainteresowanie tematem ma swoje pośrednie źródła w dziedzictwie takich klubów jak Sparta czy Dolmel. Kto dziś pamięta mistrza świata Janusza Kierzkowskiego alias Kicha? Kto wie, że trenował we Wrocławiu na torze przy ul. Żmigrodzkiej pod czujnym okiem trenera Grundmanna, późniejszego patrona tego toru?

O tych i innych faktach z historii wrocławskich torów (tak, było ich więcej), opowiedzą zaproszeni goście – świadkowie tamtych dni. Kolarze, trenerzy, pasjonaci ścigania. Spotkanie poprowadzi redaktor naczelny Magazynu Szosa, Borys Aleksy.

Wydarzeniem specjalnym będzie pokaz filmu inicjatywy Nowe Dynasy, poświęcony historii warszawskiego toru Orzeł.

Do filmu wprowadzą nas goście z Warszawy – zaproszeni realizatorzy produkcji.

Scenariusz i reżyseria: Kasia Krapacz
Zdjęcia: Filip Madejski, Paweł Wiszomirski
Montaż: Paweł Wiszomirski
Muzyka: Stwory Wodne
Dźwięk: Filip Madejski

W filmie wystąpili:
Marian Więckowski, Jerzy Stefański, Bogdan Górakowski, Roman Skuczyński, Maria Skuczyńska, Ryszard Gałązka, Maria Gałązka, Jarosław Szczepkowski, Eligiusz Grabowski, Grzegorz Piłat, Katarzyna Krapacz

Film powstał w ramach projektu Muzeum Społeczne NOWE DYNASY.