WYDARZENIA

Cztery spotkania na czwartą edycję Bike Days

20.05 godzina 19:00 Kino Nowe Horyzonty

Przy okazji projekcji filmu Splixie odbędzie się spotkanie z Marcinem Gmerkiem, kolarzem, aktywistą, trenerem personalnym. Siedzący głęboko w materii sportów wyczynowych, Marcin opowie o łączeniu nietypowych dyscyplin czy warunków z takimi składnikami jak ryzyko i wysiłek w drodze do wyznaczonego celu. Wśród tematów: singletracki, trening, dyscyplina, edukacja, zima i lato!

Spotkanie poprowadzi znakomity wrocławski dziennikarz: Krzysztof Majewski.

21.05 godzina 14:00 BWA Awangarda 

Dzięki redakcji magazynu Szosa i współpracy z BWA Wrocław, w ramach Bike Days odbędzie się spotkanie z jedynym framebuilderem inaczej ramiarzem we Wrocławiu i jednym z nielicznych przedstawicieli tego rzemiosła w kraju. Kamil Uścieński aka Kajak Custom opowie nam dlaczego stal i czy w ogóle warto, odsłoni kulisy swojego warsztatu i wieloletniego doświadczenia w niszy jaką jest fach ramiarza i przybliży tajniki idealnej konstrukcji. Czy odradzająca się moda na stalowe ramy rowerowe w połączeniu ze współczesnymi komponentami to tylko fanaberia czy może wyjątkowa estetyka i użyteczność tego materiału nie są naciągane?

Spotkanie poprowadzi redaktor naczelny magazynu pasjonatów kolarstwa Szosa: Borys Aleksy.

21.05 godzina 18:30 Kino Nowe Horyzonty

Przy okazji światowej premiery filmu „WKR” organizatorzy Bike Days mają zaszczyt gościć twórców i aktorów filmu, ojców założycieli „Wrocławskich Kurierów Rowerowych”. Spotkanie poprzedzające projekcję przybliży widzom początki wrocławskiej kurierki, a dzięki gościom i poruszanym na spotkaniu tematom spojrzymy na Wrocław z zupełnie innej perspektywy. Będziemy mieli okazję poczuć namiastkę zawodu o którym tak głośno w pokazywanych również na festiwalu produkcjach. Czy faktycznie jest tak kolorowo jak to widzimy na filmach z Nowego Yorku czy San Franciso? Czy może jak czerwone krwinki miejskiego organizmu, 12 miesięcy w roku, w lipcowym skwarze i styczniowych słotach wykonując mrówczą pracę, wrocławscy kurierzy pozostają niezauważeni?

Spotkanie poprowadzi znakomity wrocławski dziennikarz: Krzysztof Majewski.

22.05 godzina 11:00 Kino Nowe Horyzonty

W niedzielę 22 maja, ponownie przy współpracy z magazynem Szosa, zapraszamy wszystkich festiwalowiczów na poranną kawę do holu KNH. Gościem BD i Szosy będzie najsłynniejszy polski ultrakolarz Remigiusz Siudziński, który jako pierwszy i jedyny Polak ukończył solo RACE ACROSS AMERICA 2014 – 4800 km non stop, czas 11 dni 19 godzin 33 minuty.12 dni na rowerze? Anegdoty posypią się jak z kapelusza.

Spotkanie poprowadzi redaktor naczelny magazynu pasjonatów kolarstwa Szosa: Borys Aleksy.

BIKE DAYS i BWA WROCŁAW (Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH) zapraszają na Czwarty Piknik na Welodromie.

Niedziela 22 maja 2016. Od godziny 14 do 23. 200 m betonu. Tylko 1 zwycięzca.

Poświętne, rok 1930. Żmigrodzka nr 243.

86-letni (zachowany w świetnym stanie) Tor Kolarski im. Wernera Józefa Grundmanna na wrocławskim Poświętnem to obiekt wyjątkowy pod wieloma względami: trudny technicznie, betonowy, piekielnie szybki. Próżno szukać drugiej takiej pętli w Polsce, a nawet w Europie. Projekt toru powstał w legendarnej pracowni Clemensa Schürmanna, niemieckiego kolarza torowego i architekta. Mało kto wie, że niedawno wybudowany, jeden z najnowocześniejszych torów na świecie, tor w Pruszkowie wyszedł z pracowni Schürmannów. Przed wojną welodrom przy Żmigrodzkiej odwiedzały tłumy mieszkańców, by podziwiać zwinność Richarda Scheuermanna, zwanego Matadorem z Breslau. Dziś wciąż jest to miejsce mało znane wrocławianom, które chcemy ożywić i przywrócić miastu. Dlatego robimy piknik i wyścigi. Dla dużych i małych, ścigających się i szukających relaksu w niezwykłych okolicznościach architektury.

Rok temu blisko pięćdziesięciu śmiałków podeszło do próby pobicia rekordu toru. Najlepszy czas: niespełna 14 s. Czy w tym roku uda się zejść niżej? Rekord pokonania pętli to 10 s. Jest więc co deptać.

22 maja o godzinie 14.00 otwieramy Welodrom. 

W programie:

• PLENEROWY POKAZ FILMU AMERICA RECYCLED braci Hussin

• komentowane na żywo zawody kolarskie / info o zapisach poniżej

• darmowa wypożyczalnia rowerów i kasków do jazdy na torze / każdy może

spróbować

• zajęcia JOGI dla rowerzystów

• wyścigi i gry dla dzieci / info o zapisach poniżej

• pokazy sztuki rzemiosła rowerowego

• otwarte stanowisko rowerowej grafiki sitodrukowej

• napoje, przekąski, wata cukrowa

• wiele innych atrakcji

• akcje artystyczne Beaty Rojek

• malowanie muralu oraz sprzedaż rowerowych obrazków / Ewa Służyńska

***

Zawody kolarskie

Formuła zawodów jest dwustopniowa. Pierwszy etap to jazda indywidualna na czas na dystansie 200m z lotnego startu. Każdy zawodnik jedzie trzy okrążenia, dwa rozgrzewkowe i trzecie z pomiarem. Jest to runda kwalifikacyjna do wyścigu właściwego, czyli 1000m na dochodzenie. Proporcje uczestnictwa i szczegóły podane zostaną w późniejszym terminie lub w dniu wyścigu. Równe szanse gwarantuje elektroniczny pomiar czasu (do tysięcznych sekundy!). Do wyścigu na torze, z przyczyn technicznych, dopuszczone zostaną tylko rowery z ostrym kołem i torową kierownicą (baranek lub jakieś bycze / lemondka). Na torze obowiązuje jazda w kasku.

Zapisy na zawody na miejscu od godziny 14.00.

***

Wyścigi rowerowe dla dzieci

Zawody dla dzieci odbędą się na małym torze na welodromie dla dwóch grup wiekowych: 3-6 lat oraz 7-10 lat. W każdej grupie przewidziana jest jazda indywidualna na czas na dystansie 160 m. Każdy z małych zawodnik będzie miał szansę przejechać trzy okrążenia: jedno rozgrzewkowe i dwa z pomiarem. Zawody zostaną przeprowadzone przez Dominkę Drozdowksą i Joannę Stembalską z BWA Wrocław, matki i rowerzystki.

Przed zawodami dla wszystkich dzieci przygotowane będzie krótkie wprowadzenie z opowieścią o welodromie i bezpieczeństwie jazdy, prowadzone przez Jacka Popeckiego, prezesa Wrocławskiego Klubu Kolarskiego.

Zapisy: Wstęp na zawody wolny – ilość miejsc ograniczona. Zapisy przyjmujemy do piątku (20.05.2016) do 14:00 na email d.drozdowska@bwa.wroc.pl – w treści maila proszę wpisać imię i nazwisko rodzica, który będzie obecny wraz z dzieckiem, imię dziecka i wiek dziecka. W zawodach obowiązuje jazda w kasku na sprawnym rowerze.

Start zawodów: 17.00, Prosimy o przybycie 30 minut wcześniej.

***

Piknik na welodromie organizowany jest przez BIKE DAYS Festiwal Filmów Rowerowych (19-22 maja 2016, Kino Nowe Horyzonty) oraz BWA WROCŁAW (Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH)