SOBOTA (13 CZERWCA), GODZ. 19.00 – 20.40 | Blok Transgranika
Melons, Trucks Angry Dogs, reż. Kristian Ansand Martin Gilluck, 2014 Niemcy, 56′

Daleko. Samotnie. Na głodnego. Kamera śledzi zmagania trzech uczestników wyścigu transkontynentalnego, którego trasa prowadzi z Londynu do Stambułu. Recep, Yesil i Erik w ciągu dwóch tygodni muszą pokonać 3100 km, wznieść się na ponad 30 tysięcy metrów i przekroczyć 14 granic państwowych. Dystans 200 km  dziennie bez wsparcia, jadąc drogą własnego wyboru w dzień i w nocy, w deszczu i palącym słońcu. Są momenty zwątpienia, opuszczone ramiona, zwieszone nosy i łzy bezsilności, ale całość zdecydowanie motywuje i ma sporo umiejętnie dozowanego humoru. Zapamiętajcie tytuł i uważajcie na trasie na wściekłe psy.

Blok Transgranika

Podróż rowerowa to doświadczenie wyjątkowe z wielu względów. Pozwala na zwolnienie metaforycznego tempa, redukując obowiązki i zadania dnia codziennego do przyjemnego minimum – co zjem, gdzie będę spał, czy zmoknę? Jako wysiłek fizyczny staje się drogą  poznania własnego ciała
i jego możliwości, jednak najistotniejszym jej aspektem jest doświadczenie kultur, wynikającez bezpośredniego kontaktu z rzeczywistością i drugim człowiekiem. Przemierzając świat na rowerze, realizuje się ideał podróży szybkiej, ale jednocześnie maksymalnie bliskiej światu. Doświadczenie, którego nie można kupić w Internecie, jest na  wyciągnięcie ręki.